Kredyt na zakup działki prawie nie różni się od tego na zakup domu czy mieszkania. Wiąże się on z trochę innymi wymaganiami stawianymi przez instytucje finansowe kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny charakteryzuje się tym, że jest zabezpieczony na nieruchomości, a nie każdy bank uznaje działkę za takie zabezpieczenie. W przypadku kredytu jednocześnie na zakup działki i budowę domu nie ma problemu. Bank w tej sytuacji uznaje za zabezpieczenie nieruchomość, która powstanie na zakupionej działce.

Gorzej jest, gdy kredyt ma finansować sam zakup działki. Niewykluczone jest w tym przypadku, że trzeba podać jakąś inną nieruchomość, jako zabezpieczenie. Dodatkowo banki mogą wymagać większego wkładu własnego, niż przy kredycie na zakup mieszkania, może to być nawet 50% ceny działki. Wymagane jest również okazanie dokumentu potwierdzającego, że działka, którą zamierzamy kupić to na pewno działka budowlana. Co więcej mogą wystąpić ograniczenia związane z powierzchnią działki (w niektórych bankach kredytowana działka nie może przekroczyć 1 ha).

Kredyt hipoteczny na zakup działki jest przyznawany na bardziej rygorystycznych warunkach. Mniej banków udziela takie kredyty i często wiąże się to z większym wkładem własnym. Jednak nie ma się, co zniechęcać. Zawsze trzeba próbować a lepiej próbować, jeśli ma się większą wiedzę. Dlatego skontaktuj się z nami. Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie.