Kredyt hipoteczny na budowę domu jest trochę bardziej skomplikowany niż na kupno mieszkania. Przede wszystkim  potrzebne jest przygotowanie większej ilości dokumentów przed przystąpieniem do ubiegania się o kredyt. Najpierw potrzebujemy zebrać: projekt domu, pozwolenie na budowę, wypis i wyrys dla działki wraz z aktem notarialnym. Kiedy już zgromadzimy to wszystko i wybierzemy bank trzeba oszacować kwotę kredytu. Polega to na przemnożeniu ceny ustalonej przez bank za jeden metr kwadratowy (każdy bank ma swoją ustaloną wewnętrznie cenę) przez powierzchnię domu, jaki planujemy wybudować. Po odliczeniu od tej ceny kwotę wkładu własnego, otrzymamy wartość kredytu, jaką bank może nam udzielić, jeśli będziemy mieć odpowiednią zdolność kredytową.

Po złożeniu wniosku i otrzymaniu decyzji pozytywnej, następuje uruchomienie kredytu. W przypadku kredytu na budowę domu, pieniądze wypłacane są w transzach, czyli w częściach, zgodnie z harmonogramem budowy, który wcześniej przedstawiliśmy bankowi.  Po wypłaceniu przez bank pierwszej transzy mamy czas (określony w harmonogramie) na realizację pierwszego etapu. Jeśli ukończyliśmy dany etap, zostanie nam wypłacona następna transza na kolejny, i tak dalej.

Kredyt na budowę domu często występuje w dużych kwotach i można mieć wrażenie, że ciężko jest go otrzymać. Wbrew pozorom to nieprawda. Wymaga trochę więcej czasu i zgromadzenia większej ilości dokumentów. Jeśli wydaje się Państwu, że wolelibyście mieć obok siebie jakąś doświadczoną osobę podczas zaciągania takiego zobowiązania, proszę się z nami skontaktować. Nasi eksperci poprowadzą Państwa przez cały czas trwania kredytu i udzielą wartościowych porad zupełnie za darmo.