Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania to poważa decyzja. Sam proces nie jest trudny, jednak jest złożony, dlatego trzeba się dobrze do niego przygotować i znać go krok po kroku. W związku z tym przygotowaliśmy kredyt hipoteczny w sześciu krokach, które ukazują cały proces od początku do końca.

 PIERWSZE SPOTKANIE Z DORADCĄ

Jeżeli zaczynamy myśleć o możliwości zakupu nieruchomości na kredyt w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do sprawdzonego eksperta hipotecznego. Jest to pierwszy i zarazem najważniejszy krok, ponieważ podczas spotkania będziemy mogli się dowiedzieć na jakie mieszkanie możemy sobie pozwolić (jaką mamy zdolność kredytową), jakie formalności musimy spełnić, żeby móc złożyć wniosek kredytowy oraz jakie są aktualnie oferty kredytów hipotecznych w poszczególnych bankach.

Czasami podczas takiego pierwszego spotkania dowiemy się co musimy zrobić, żeby móc złożyć wniosek kredytowy za 3 lub 6 miesięcy.

Ekspert określi zdolność kredytową, którą należy sprawdzić aby  dowiedzieć się czy w ogóle możemy ubiegać się o kredyt. Zdolność kredytowa, określa ile kredytu możemy dostać. Wpływ na nią mają przede wszystkim okres kredytowania, wysokość zarobków, forma zatrudnienia, ilość osób w gospodarstwie domowym oraz to czy mamy jakieś inne zobowiązania. Każdy bank oblicza zdolność trochę inaczej, dlatego najlepiej udać się do kilku banków w celu oceny zdolności kredytowej. Jeśli jednak nie chcesz tracić swojego cennego czasu na bieganie po bankach zapraszamy do nas. Nasz ekspert obliczy zdolność aż w 14 bankach w jednym czasie.

WYBÓR NIERUCHOMOŚCI I KOMPLETACJA DOKUMENTÓW

Znając już zdolność kredytową można zacząć szukać mieszkania. Nie ma znaczenia rok budowy, z jakiego rynku pochodzi, ani to ile będzie ono miało metrów. Jedynym ograniczeniem będzie cena. Kredyt hipoteczny może obejmować maksymalnie 90% ceny mieszkania. Pozostałe 10% to nasz wkład własny.

Po wyborze „najlepszej” oferty należy skompletować dokumenty potrzebne do kredytu. Na początek należy podpisać umowę przedwstępną ze sprzedawcą. Oprócz tego podstawowe dokumenty, jakie będą potrzebne to:

  • dowód osobisty,
  • w przypadku małżeństw posiadających rozdzielność majątkową – dokument potwierdzający ten stan
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach,
  • wyciąg z rachunku bankowego z okresu 6 lub 12 miesięcy.

DRUGIE SPOTKANIE Z DORADCĄ, WYPEŁNIENIE WNIOSKU

Kiedy mieszkanie marzeń zostanie już wybrane można przystąpić, do wyboru banku. To jest chyba najtrudniejszy wybór, ponieważ ciężko jest ocenić ofertę banku. Dzieje się tak, dlatego że na kocową ratę składa się wiele czynników, które każda instytucja dobiera sobie indywidualnie. Niektóre nie mają oprocentowania, ale mają obowiązkowe ubezpieczenie, inne mają oprocentowanie i ubezpieczenie, ale rezygnują z innych rzeczy, i tak dalej. Na drugim spotkaniu ekspert pomoże w wyborze banku oraz w wypełnieniu wniosku.

ZŁOŻENIE WNIOSKU I DECYZJA KREDYTOWA

Na tym etapie ekspert przejmuje kontrolę nad sprawą. To on składa wiosek wraz z wszystkimi dokumentami, pośredniczy w kontaktach z bankiem i pilnuje aby wszystko przebiegało bez komplikacji. Po złożeniu dokumentów kilka dni trzeba poczekać na decyzję kredytową. Bank analizuje wniosek wraz z załączonymi dokumentami na podstawie, których udzieli kredytu bądź nie. Ekspert jest w ciągłych kontaktach z bankiem i będzie informował o wszystkich postanowieniach, decyzjach.

PODPISANIE UMOWY

Zbliża się koniec całego procesu bankowego. Po kilku dniach niepewności bank w końcu przedstawia decyzję kredytową. Jeśli jest pozytywna następuje przygotowanie umowy, a doradca umawia spotkanie z przedstawicielem banku, który prowadzi sprawę, na jej podpisanie. W tym spotkaniu może również uczestniczyć doradca.

URUCHOMIENIE KREDYTU

Teraz wystarczy tylko załatwić sprawę z notariuszem. Kiedy akt notarialny jest już w posiadaniu kredytobiorcy może on udać się z tą informacją do banku. Po uzyskaniu takiej informacji instytucja finansowa uruchomi kredyt. Koniec procesu. Kredyt wypłacony można odetchnąć z ulgą. Teraz wystarczy terminowo spłacać raty i można się cieszyć z wymarzonego mieszkania.

Cały proces związany z kredytem hipotecznym zajmuje trochę czasu. Załatwianie wszystkich formalności, dokumentów niejednokrotnie korekt, jest męczące. Dlatego warto mieć kogoś, kto zna się na całym procesie i w razie potrzeby podpowie i pomoże wszystko załatwić. U nas znajdą Państwo taką pomoc. Ekspert będzie z Państwem przez cały proces a nawet po jego zakończeniu w razie potrzeby.